حل مشکل هنگ کردن کامپیوتر

هنگ مداوم کامپیوتر یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای سیستم به وجود می آید و بسیار برای کاربران ناراحت کننده میباشد.

در واقع ویروسها با مختل کردن عملکرد رایانه و کار کشیدن اضافی از Ram وCpu باعث می شوند که رایانه قفل شده و هیچ کاری انجام ندهد. از عوامل دیگری که باعث هنگ کردن رایانه می باشد نرم افزارهای دردسر ساز می باشند که روی سیستم نصب کرده اید و هیچ استفاده ای از آنها نمی کنید. این نرم افزارها بخاطر حجم زیادشان و یا عدم همخوانی با ویندوز می تواند باعث قفل شدن رایانه شوند. از دلایل دیگر هنگ کردن رایانه می توان به عواملی همچون تداخل سخت افزاری، تنظیمات بایوس ،تغییرات رجیستر و راه اندازی اشتباهی با سخت افزارها و ... نام برد.

 

یشنهاد می کنیم در انتهای این صفحه از آموزش های مرتبط مانند مشکل هنگ کامپیوتر و همچنین مشکل هنگ کردن ویندوز 7 را نیز مطالعه کنید


راه های برطرف کردن هنگ مداوم کامپیوتر

1.بستن کامل یا end task کردن برنامه های که پاسخ نمیدهند :

زمانی که سیستم شما هنگ می کند می بایست برنامه های در حال اجرا را ببندیم. که روی فضای خالی روی نوار وظیفه راست کلیک می کنیم و گزینه Task Manager را انتخاب می کنیم. چنانچه برنامه ای هنگ کرده باشد با عبارت Not Responding برنامه در حال اجرا با عبارت Running مشخص می شود. 

چنانچه روی برنامه قفل شده کلیک کرده و عبارت End Task را انتخاب می کنیم برنامه بسته شده و می توانیم ادامه کارهای خود را انجام دهیم. چنانچه سیستم همچنان در حالت هنگ مانده بود می بایست از دکمه reset روی کیس استفاده کنیم و اجازه دهیم سیستم به صورت خود کار راه اندازه شود. ممکن است در حین راه اندازی سیستم بخواهد سطح دیسک را بررسی کند و یا حتی وارد Safe Mode شود. چنانچه سطح دیسک در حال بررسی بود اجازه دهید سیستم به کار خودش ادامه دهد و چنانچه وارد Safe Mode شد سیستم را به طریقه صحیح ریستارت کنید. از دیگر دلایلی که سیستم هنگ می کند داغ شدن Cpu می باشد.

حل مشکل هنگ کردن کامپیوتر

یعنی ممکن است فن سی پی یو نتواند به عنوان یک خنک کننده به درستی عمل کند. در اینگونه مواقع می بایست فن سی پو را بررسی کرده آنرا تمیز کنیم و در نهایت فن را تعویض کنیم. هنگ کردن ویندوز راه حلهای زیادی دارد. قبل از اینکه به بررسی مشکلات سخت افزاری بپردازید ابتدا ویندوز سیستم خود را عوض کنید. یک آنتی ویروس قوی نیز روی سیستم خود نصب کنید. چنانچه مشکل همچنان باقی بود می بایست سیستم خود را از لحاظ سخت افزاری بررسی کنید.

چگونه کامپیوتر قفل شده را راه اندازی کنیم؟

اگر با کارهایی که در مرحله قبل گفته شد مشکل شما همچنان پابرجا بود کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی کنید.برای انجام دادن اینکار دکمه power را برای چند ثانیه نگه داشته تا کاملا سیستم خاموش شود.بعد  از اینکه سیستم خاموش شد صبر کنیدو سپس دوباره آن را مجدد راه اندازی کنید.درهنگام بالا آمدن ویندوزممکن است با صفحه ای روبه شوید که از شما سوال میکند که ویندوز با حالت safe mode بالا بیاید یا به صورت عادی . حالت عادی را انتخاب کرده و ببینید که ویندوز به درستی کار میکند.

دلایل اصلی هنگ کردن کامپیوتر:

ممکن است برای شماهم پیش آمده باشد که هنگام کارکردن باسیستم خود ،سیستم شما هنگ کند و قادر به انجام کارهای خود نیستید.این مشکل بیشتر زمان هایی رخ میدهد که در حال انجام دادن کارهای مهم و یا اینکه اطلاعات مهمی را وارد سیستم خود میکنید.

در این زمان شما اگر اطلاعات خود را ذخیره نکرده باشید و سیستم هنگ کند ،در کی از سخت ترین شرایط زندگی خود قرار میگیرید.

4دلیل اصلی هنگ کردن کامپیوتر:

1.اجرا کردن همزمان چندبرنامه:

بهتر است صفحاتی که باز است و یا برنامه های را که به آن ها نیاز ندارید را ببندید تا به CPU فشار نیاید.تا سیستم بتواند باسرعت معقولی برنامه های که باز هستن را اجرا نماید و بدین صورت از هنگ کردن سیستم جلوگیری نمایید.

2.کافی نبودن رم سیستم:

شما باید براساس حجم و نوع کار خود برای سیستم رم تهیه کنید. زیرا اگر رم سیستم شما پایین باشد و برنامه های که به آنها نیاز دارید،نیاز به رم بالا داشته باشد سیستم هنگ میکند.

3.نداشتن فضای خالی در هارد دیسک:

بهتر است که به فضای هارد دیسک خود توجه داشته باشید.از انباشه کردن اطلاعاتی که مهم و تکراری هستن و فضای هارد دیسک را به خود اختصاص میدهند خود داری کنید.

دلایل هنگ کردن کامپیوتر در بازی:

گاهی امکان دارد که با داشتن بالاترین کارت گرافیگ و قعات سخت افزاری دیگر را داشته باشید ولی هنگام بازی کردن در محیط ویندوز دچار مشکل و خطا شوید و یا صفحه آبی یه با اخطارBSOD BLUE SCREEN OF DEATH را مشاهده کنید و بارها تست کنید ولی بازهم با این پیغام مواجه شوید.

1.بازی شما اپدیت نیست:

خیلی وقت ها ممکن است بازی نسخه ی اولیه خود را روی کنسول های دیگر ارائه دهد و سپس آن را برای PC ارائه دهد.در این فرآیند تبدیل و نوشتن نسخه ی PC بارها پیش آمده است که بازی با مشکل مواجه شده است که مرجع خطای برنامه نویسان بازی میباشد.در این مواقع شما باید بازی خود را آپدیت کنید که باگ های احتمالی که دارد درست شود.

2.کارت گرافیک شما آپدیت نیست:

گاهی مواقع برای کارت گرافیک آپدیت های می آید که ما از آنها اطلاع نداریم و همین باعث میشود که هنگام نصب بازی . یا اجرا شدن بازی ، با کارت گرافیک با مشکل مواجه شود که معمولا با پیغام driver not responding eror نمایان میشود.این پیغام مربوط به این میباشد که شما از طریق آپدیت اتوماتیک ویندوز که مربوط به کارت گرافیک میباشد و یا آپدیت آنلاین از device manager و یا مراجه به سایت کمپانی برای دریافت آخرین نسخه آپدیت مشکل آن را حل کنید.

3.حافظه رم دچار مشکل شده :

امکان دارد رم شما دچار مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری جزئی شده باشد. و نتواند استفاده کامل را از رم برده باشد.برای عیب یابی این مشکل برنامه های که برای تست عیب یابی رم میباشد را دانلود کرده و در محیط بوت ویندوز رم آن را تست کنید.

رفع مشکل هنگ کردن کامپیوتر ویندوز 10

حل مشکل هنگ ویندوز 10 هنگام کارکردن با فایل های پر حجم:

اگر در ویندوز 10 رم سیستم شما به شدت درگیر الست در حال انجام کار با فایل های پر حجم هستید،اگر سیستم شما هنگ کرد میتوانید با راهکارهای ساده سیستم خود را بهبود ببخشید. Page file یک حافظه مجازی میباشد که با افزایش ظرفیت آن میتوانید به Ram سیستم خود کمک کنید.page file قسمت کوچکی از قسمت هارددیسک میباشد که در زمان ضروری در نقش رم عمل میکند تنها با این تفاوت که سرعت این حافظه خیلی پایین تر از رم میباشد.

برای تنظیم کردن حجم page file وارد control panel شوید و گزینه system and security را انتخاب کنید.اکنون وارد بخش سیستم شده و بعد از این کار مطابق مراحل زیر پیش بروید:

1.مطابق تصویر گزینه Advanced system settings را انتخاب کنید.

2.در پنجره ای که باز شده از تب  advanced بخش  performance را پیداکرده و گزینه settings را انتخاب کنید.

3.در پنجره ی performance options نمایش داده میشود.از تب advanced  گزینه change را انتخاب کنید.

4.در پنجره بعد گزینه  automatically manage paging file size for all drives را غیر فعال کنید.اکنون یکی از درایوهارا به دلخواه خود انتخاب کنید.با فعال کردن گزینه  custom size میتوانید فیلدهای initial size  و maximum size را مقدار دهی کنید.برای تمام درایو ها به نوبت ظرفیت page file را ذخیره کنید.

در نهایت با زدن ok تغییراتی که ایجاد کردید اعمال میشود.


لینک های جذاب

همراه رایانه مرکز پاسخگویی تلفنی مشکلات رایانه ای ،گوشی موبایل،تبلت و... می باشد که بصورت 24 ساعته حتی در روزهای تعطیل آماده ی خدمت رسانی شما دوستان عزیز می باشد.

برای تماس با کارشناسان همراه رایانه 9099070345 را تنها از طریق تلفن ثابت شماره گیری کنید .

برای تماس از طریق گوشی موبایل می توانید شارژ همراه رایانه تهیه  نمائید

برای خرید شارژ وارد سایت hamrahpc.ir شده و پروفایل ثبت نام را کامل پر کرده و یا اپلیکیشن همراه رایانه را از بازار دریافت و روی گوشی اندروید خود  نصب کنید.

با خرید شارژ 50در صد تخفیف در هزینه ی تماس دریافت کنید.