حذف کردن رمز و پسورد بایوس مادربرد کامپیوتر و لپ تاپ

زمانی که رایانه خود را روشن می کنید عملیاتی آغاز می شود که به آن Power on self Test می گویند. در این مرحله تمام قطعات سخت افزاری بررسی شده و تست می شوند. اگر مشکلی در حین راه اندازی رایانه وجود داشته باشد با بوق یا آلارم به اطلاع کاربر خواهد رسید.این مراحل توسط بایوس انجام می شود.

آموزش فراموش کردن رمز بایوس مادربرد کامپیوتر را به همراه  بوت ویندوز از روی فلش را نیز مطالعه کنید .

 

بایوس مادربرد چیست ؟


هر مادربرد یک چیپ مخصوص دارد که دارای یک نرم افزار به نام Bios یا Rom Bios می باشند. در واقع این نرم افزار وظیفه تست اولیه و ثانویه قطعات را به عهده دارد. این قسمت توسط نرم افزار قابل مدیریت می باشد. برای وارد شدن به بایوس در هنگام راه اندازی سیستم می بایست کلید Delete را بفشاریم. البته کلید Delete کلید شایع می باشد و در بعضی لپ تاپها و یا کیس های رو میزی ممکن است کلیدهای دیگری برای ورود به این محیط تعبیه شده باشد. بعضی از کاربران برای ورود به این محیط روی آن رمز می گذارند. حال اگر رمز را فراموش کنیم باید چکار کنیم؟

حدف کردن رمز و پسورد بایوس مادربرد کامپیوتر و لپ تاپ

طریقه قرار دادن رمز روی بایوس مادربرد کامپیوتر و لپ تاپ


برای قرار دادن رمز روی بایوس مادر برد می بایست توسط کلیدهای مطرح شده در مطالب فوق وارد بایوس شده و گزینه Security را پیدا کنید. در این قسمت گزینه Administrator Password یا Supervisor Password را پیدا کرده و پسورد را وارد کنید. بعد از فشردن اینتر نیز مجدد رمز را جهت تائید وارد می کنیم.

 

طریقه برداشتن رمز بایوس مادر برد کامپیوتر و لپ تاپ


ممکن است داشتن رمز برای بایوس بعضی وقتها دردسر ساز باشد. مثلا یک کاربر دیگر بخواهد وارد بایوس شود یا ممکن است رمز را فراموش کنیم. بنابراین بهتر است در اینگونه مواقع رمز بایوس را برداریم. برای حذف پسورد راههای زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

فراموش کردن رمز بایوس لپ تاپ را نیز مطالعه کنید .

  • یکی از روشهای متداول خارج کردن بایوس از محل اصلی خودش می باشد. اگر بایوس برای مدتی باتری نداشته باشد اطلاعات آن ریست شده و به حالت قبل یعنی تنظیمات کارخانه برمی گردد. برای اینکار رایانه را خاموش کرده و حتی از پریز هم جدا کنید. درب کیس را باز کرده و محل قرار گرفتن باتری بایوس را پیدا کنید. بعد از 30 دقیقه سیستم خود را روشن کنید. زمانی که پیغام CMOS Checksum Error-Defaults Loaded نمایش داده می شود یعنی تنظیمات رایانه ریست شده است. مجددا رایانه را خاموش کرده و باتری را در محل اصلی خود قرار می دهیم.

  • روش بعدی استفاده از جامپر می باشد. برخی از مادربردها به این صورت می باشند که بجای درآوردن باتری می توانیم جامپر را فعال کنیم. با اینکار رمز عبور بایوس برداشته می شود.

  • بعضی از شرکتهای تولید کننده مادربرد برای فراموشی رمز یک BIOS backdoor ایجاد کرده اند که در صورت فراموشی رمز از این پسوردها می توانیم استفاده کنیم. در جدول زیر این پسوردها درج شده است.

رمز مادر

تولیدکننده

A.M.I., AAAMMMIII, AMI?SW , AMI_SW, BIOS, CONDO, HEWITT RAND, LKWPETER, MI, Odor, and PASSWORD.

AMI

,۰۱۳۲۲۲۲۲, ۵۸۹۵۸۹, ۵۸۹۷۲۱, ۵۹۵۵۹۵, ۵۹۸۵۹۸ , ALFAROME, ALLY, ALLy, aLLY, aLLy, aPAf, award, AWARD PW, AWARD SW, AWARD?SW, AWARD_PW, AWARD_SW, AWKWARD, awkward, BIOSTAR, CONCAT, CONDO, Condo, condo, d8on, djonet, HLT, J256, J262, j262, j322, j332, J64, KDD, LKWPETER, Lkwpeter, PINT, pint, SER, SKY_FOX, SYXZ, syxz, TTPTHA, ZAAAADA, ZAAADA, ZBAAACA, and ZJAAADC.

Award BIOS

%øåñòü ïpîáåëîâ%, %äåâÿòü ïpîáåëîâ

Russian Award BIOS

BIOS, CMOS, phoenix, and PHOENIX.

Phoenix BIOS

merlin

VOBIS & IBM

Dell

Dell

Biostar

Biostar

Compaq

Compaq

xo11nE

Enox

central

Epox

Posterie

Freetech

iwill

IWill

spooml

Jetway

bell9

Packard Bell

QDI

QDI

SKY_FOX

Siemens

SY_MB

SOYO

BIGO

TMC

Toshiba

Toshiba

 

  • روش دیگر هش کردن کد سیستم می باشد. اگر چند بار رمز را اشتباه وارد کنیم یک کد به کاربر نمایش داده می شود. اگر خودتان مالک لپ تاپ می باشید میتوانید با جوابگوی آنلاین در ارتباط بوده و این Service Tag را در اختیار آنها قرار دهید. آنها به اینصورت ریست پسورد را در اختیار شما قرار خواهند  داد.

نکته: کد نمایش داده شده از نظر ارقام و نوع پیام ممکن است در سیستمها مختلف با هم فرق داشته باشند. به مثالهای زیر توجه کنید:

System Disabled

[18955]

یا

System Disabled

[2945-9476-4932-5281-9912]

یا

Password check failed

Fatal Error…System Halted.

CNU9317K31

  • اگر سیستم شما در حالتی شبیه به حالت بوت بالا می آید یا وارد محیط MS-Dos می شود دستور Debug را اجرا کنید. البته این دستور برای هر مدلی متفاوت می باشد که در ادامه اجرای این دستور برای شما درج شده است.

AMI/AWARD BIOS
O 70 17
O 71 17
Q
PHOENIX BIOS
O 70 FF
O 71 17
Q

سایر بایوس ها
O 70 2E
O 71 FF
Q

دقت کنید که حرف اول دستورات حرف “O ” می باشد  نه عدد صفر.

سعی کنید راههای گفته شده را بادقت و در حضور متخصص انجام دهید تا سیستم شما دچار مشکل نشود. در صورتیکه نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید می توانید از طریق تماس با کارشناسان همراه رایانه به صورت 24 ساعته و شبانه روزی مشکل خود را مطرح کنید و با استفاده از راه حلهای پیشنهادی مشکل برداشتن رمز را مرتفع سازید.


لینک های جذاب

جدیدترین مطالب

OG instagram در آیفون

OG instagram در آیفون

گروه :گوشي موبايل
بازدید : 300
حذف کامل other از آیفون

حذف کامل other از آیفون

گروه :دانلود نرم افزار
بازدید : 182
دیلیت اکانت wispi

دیلیت اکانت wispi

گروه :مشکل نرم افزار
بازدید : 190
نصب تلگرام طلایی برروی آیفون

نصب تلگرام طلایی برروی آیفون

گروه :گوشي موبايل
بازدید : 245