انواع رم کامپیوتر

رم های اولیه با تکنولوژی SDR (single Data Rate) بودند که انتقال اطلاعات آنها در یک لبه پالس صورت می گرفت و سرعت پایین تری داشت، اما در تکنولوژی DDR اطلاعات از طریق دو لبه کلاک پالس صورت میگیرد در نتیجه سرعت بالاتری دارد. در حال حاضر سه مدل DDR، DDR2 و DDR3 در بازار موجود می باشد.

:DDR1 این رم ها دارای 2 شیار بر روی خود بودند و آخرین رنج سرعت رم آنها 512 بوده است.
DDR2: این مدل رم اوایل از دو شیار تشکیل میشد و بعد از چند سال به یک شیار تبدیل شد، سرعت آن افزایش یافت و آخرین رنج این رم 4گیگ بوده است و سرعت آنها از رم های DDR است.
DDR3: این نوع رم ها از سرعت بالایی برخورداند. مانند DDR2 دارای یک شیارهستند و اما جای شیار رم DDR3 با DDR2 با هم یکی نیست و با هم استفاده نمیشوند مگراینکه مادربرد قابلیتش را داشته باشد . در بعضی مادر برد ها هم رم DDR2 و هم DDR3 را با هم دارند که برای استفاده از هر دو حالت باید از رم هایی با ظرفیت (BAS) یکسان استفاده کنید. لازم به ذکر است مادر بردی که فقط DDR3  باشد، رم DDR2 را نمی توان به آن وصل کرد .

تفاوت رم های DDR در جایگاه شیار آنها می باشد. به شکل زیر توجه کنید.

انواع رم کامپیوتر

حافظه رم دارای دو قسمت خانه های حافظه و بافر ورودی/خروجی می باشد و ارتباط این دو بخش نوعی ارتباط داخلی در حافظه رم محسوب می شود. انتقال داده بین حافظه بافر و رم در رم های DDR به صورت دو بیتی، در رم های DDR2 به صورت 4 بیتی و در رم های DDR3 به صورت 8 بیتی می باشد. در نتیجه سرعت انتقال دیتا در رم های DDR3 تا سه برابر سریعتر صورت می گیرد. با جدیدترشدن نسل های DDR ولتاژ کاری و مصرف انرژی آنها کاهش می یابد.

پیشنهاد می کنیم آموزش های مشکل پر شدن رم کامپیوتر و همچنین مشکل نخواندن رم در کامپیوتر را نیز مطالعه کنید 

رم کامپیوتر چیست

یکی از حافظه هایی که برای ذخیره اطلاعات استفاده می شود، حافظه RAM یا Random Access Memory می باشد. این حافظه امکان خواندن و نوشتن فایل ها را در مدت زمان کوتاهی برای شما امکان پذیر می سازد. رم از این جهت حافظه موقت نامیده می شود که بعد از هر بار راه اندازی سیستم عامل پاک می شود یعنی داده های ذخیر شده در آن از بین می روند.

رم در واقعا قسمت از سخت افزار است که داده های مربوط به نرم افزارها و پردازش های سیستم را در خود نگهداری می کند دتا cpu با سرعت بیشتری به آنها دسترسی داشته باشد. داده های موجود در این حافظه تنها در صورتی قابل استفاده هستند که سیستم شما روشن باشد. Ramها با ظرفیت های 2،4،6،8 و... ارئه شده اند که مقدار آن بر اساس میزان مصرف و توان مادربورد شما تعیین می شود.

رم کامپیوتر چیست