مشکل 100 درصد شدن سی پی یو

گاهی اوقات مجبور می شویم چندین برنامه را به طور همزمان باز کنیم که باعث میشود سیستم و پردازنده اش کمی کند کار کنند و این از نظر ما عادی است.در بعضی موارد هم واقعا همینطور است ولی در بعضی موارد کندی بیش از حد و یا در زمان های که فقط یک یا دو برنامه با نیاز کم به پردازش باز است و باز هم سیستم کند کار میکند،باید به غیر عادی بودن آن پی ببریم.


در ویندوز با رفتن به پنجره Task manager و انتخاب سربرگmonitor Resource میتوانیم به تمامی منابع سیستم خود دسترسی داشته باشیم که در این صورت برخی علایم می تواند مشکلات را به وضوح نشان دهند.
در این پنجره زمانی که نمودار CPU usage (یعنی مصرف CPU) و Memory ،میزان 100 یا .نزدیک به صد باشد،سیستم به کندی کار می کند که از اینجا می فهمیم در همان مقطع زمانی برنامه های زیادی در حال اجرا هستند.در این مواقع برنامه های کاربردی(Applications)را که استفاده زیادی از منابع سیستم دارند را می بایستی متوقف کنیم تا کارایی سیستم باز یابد.
حال ممکن است با این شرایط نیز همواره نمودار های memory و CPU usage بالا باشند.در اینجاست که در میابیم رم کامپیوتر پایین است و باید رم خود را افزایش دهیم و یا از یک سیستم با CPU قوی تر استفاده کنیم.

مدیریت وظیفه
شرایط دیگری نیز به استثنا وجود دارد که برخی از آن ها را شرح می دهیم.
1- ممکن است زمانی که ویروسی شدیدا در حال فعالیت است ،کارایی سیستم پایین بیاید و CPU نیز در بیشترین مقدار مصرف ممکن به سر ببرد.در این صورت پیشنهاد میکنیم آنتی ویروس خود را آپدیت و سیستم خود را اسکن کنید و ویروس و فایل های مخرب ر ا از بین ببرید.
2- ممکن است استفاده از برنامه تغییر آی پی به دلیل اینکه برای عبور و به اصطلاح دور زدن و باز کردن سایت هایی که دسترسی آن از طریق ایران مسدود شده استفاده می شود،بخش زیادی از واحد پردازش مرکزی را اشغال کند که احتمالا به علت عدم سازگاری آن با نرم افزار های اینترنتی ای مثل مرورگر یا مشکل نرم افزار مدیریت دانلود است که در این شرایط پیشنهاد می کنیم اگر برنامه در Start up قرار دارد از همانجا غیر فعال اش کنید.
3- دمای بالای سیستم و تهویه کم و ضعیف باعث پایین آمدن کارایی سیستم میشود که در این شرایط توصیه به بررسی سیستم تهویه و فن سی پی یو و در انتها برطرف کردن مشکل آن ها می شود.
4- ممکن است آپدیت نبودن درایو ها برای کارایی سیستم مشکل ایجاد کنند.برای بهبود کارآیی توصیه میشود درایو ها را در اسرع وقت به روز رسانی (Update) کنید.
5- هماهنگ نبودن میزان حافظه مورد نیاز CPU با حافظه رم و بالعکس ممکن است موجب کندی و پیش آمدن نتایج نامطلوب باشد.برای برطرف کردن این مشکل توصیه میشود ابتدا از میزان حافظه رم و حافظه مورد نیاز پردازنده خود اطمینان حاصل کنید سپس حد الامکان رم مورد نیاز CPU خود را تهیه کنید یا به اصلاح اجزای مادر برد خود را با هم هماهنگ کنید تا مشکل رفع شود.