مشکل کار نکردن فن سی پی یو cpu

مشکل کار نکردن فن سی پی یو و علت صدای فن سی پی یو CPU را در همراه رایانه در کنار آموزش های مرتبط با سی پی یو  و کامپیوتر بخوانید و سوالات و مشکلات کامپیوتر و گوشی خود را از پشتیبانی تلفنی 9099070345 همراه رایانه شبانه روزی حتی در ایام تعطیل بپرسید !!!


فن سی پی یو ( CPU Cooler ) یکی از شاخص ترین قطعات یک سیستم می باشد که کمک شایانی به خنک کردن سی پی یو و در نتیجه بالارفتن کیفیت یک سیستم می شود و این موضوع در تمامی کامپیوتر ها و لپ تاپ ها صدق می کند. در صورت کلی اگر یک سی پی یو بیش از حد ممکن و استاندارد گرم شود دو اتفاق را در پی خواهد داشت: در ابتدا کیفیت و عملکرد سیستم تا 80% کاهش پیدا می کند و از طرفی نیز باعث کاهش عمر سی پی یو خواهد شد و تمامی این عوامل باعث شده تا از فن سی پی یو به عنوان یک آیتم مهم و اساسی نام برده شود.

پیشنهاد میکنیم 5 علت برای مشکل داغ شدن سی پی یو و همچنین 6 علت بالا رفتن و 100 درصدی سی پی یو را نیز مطالعه کنید .

 

مواجه شدن با ارور بایوس به دلیل مشکل فن


مواجه شدن با ارور بایوس one or more fans appear to have stopped or been removed :
به نظر می‌آید یک یا چند فن از کار افتاده‌ یا از جای خود خارج شده‌اند. توصیه می‌شود فن‌های بدنه را برای اطمینان از مناسب بودن جریان هوا بررسی کنید.
این پیغام به صورت دقیق مشخص نمی کند که مشکل کار از کجاست در واقع می توانید فن را به یک مادر بورد دیگر وصل کنید یا اگر ابزارش را در اختیار دارید مسقیما به منبع انرژی متصل کنید اگر به درستی کار نکرد مشخص است که باید فن را تعویض کنید.
اما اگر فن روی مادر برد دیگر به درستی کار کرد باید مطمئن شوید که مادربورد شما آخرین نسخه‌ی BIOS را اجرا می‌کند. اگر اینطور نیست حتما آن را آپگرید کنید.
در هنگام بروز این مشکل چک کنید که به جز فن cpu آیا بقیه فن ها به درستی کار می کنند یا خیر؟
تفاوت بین آن‌ها به میزان مصرف انرژی آن‌ها برمی‌گردد. ظاهرا فن سی‌پی‌یو دو برابر فن‌های بدنه برق مصرف می‌کند به همین ترتیب فن cpu به نیروی برق بیشتری نیاز دارد.به همین منظور باید شروع به تغییر اعداد در بایوس کنید تا فن سی‌پی‌یو بیشترین نیروی ممکن را دریافت کند.

 

 

صدا دادن فن


در صورت صدا دادن فن اعمال زیر را انجام دهید.
احتما ل دارد فن سی پی یو از نظر اتصال دچار مشکل شده باشد، آن را محکم کنید.
اگر فن صدا می دهد یا خوب نمی چرخد فن خود را روغن كاری کنید برچسب روی اون رو بردارید و یه قطره روغن در اون قسمت بریزید.از روغنی استفاده کنید که ویسکوزیته بالایی داشته باشد.(روغن گریس، واکس مو، روغن چرخ خیاطی)
ممکن است خمیر سیلیکون که بین سی پی یو cpu سی پی یو و قسمت آلومنیومی فن هست، از بین رفته باشد. که در اینصورت می بایست با خمیر سیلیکون مشکل برطرف شود.