سی پی یو چیست

سیستمهای اطلاعاتی برای پردازش دستورات نیاز به پردازش دستورات نیاز به پردازشگر دارند. این وظایف بر عهده CPU می باشد. در واقع CPU دستورات انجام شده به وسیله سخت افزارها و نرم افزارها را با استفاده از عملکردهای محاسباتی ، منطقی، و ریاضی پردازش می کند.

پیشنهاد می کنیم در آخر این مقاله آموزش های 6 علت بالا رفتن و 100 درصدی سی پی یو و همچنین 5 علت داغ شدن سی پی یو را نیز مطالعه کنید .


در cpu یک واحد با عنوان Alu که مخفف عبارت Arithmetic logical unit وجود دارد که به معنی واحد محاسبه و منطق می باشد. در واقع این قسمت تمامی دستورات داده شده را محاسبه و مقایسه کرده طبق عملکردهای منطقی تصمیم گیری کرده و در صورت نیاز خروجی را تحویل دهد.
برای اینکه عملکرد CPU را بهتر درک کنیم می توانیم عملکرد مغز انسان را مورد بررسی قرار دهیم.


نبود یک سری از اعضا در بدن انسان نمی تواند مانع از ادامه حیات انسانی شود. ولی هیچ انسانی بدون مغز نمیتواند زندگی کند. CPU در کامپیوتر عملکردی همانند مغز انسان دارد یعنی در صورت نبودن CPU هیچ عمل منطقی و ریاضی و حتی تصمیم گیریها نمیتواند روی سیستم انجام شود.
در رایانه های بزرگ مثل Server می تواند چندین CPU قرار داشته باشند. ولی در رایانه های PC یک قسمت برای CPU بیشتر وجود ندارد. CPU معمولا دارای 3 شاخص مهم می باشد که عبارتند از: سرعت پردازنده، حافظه نهان و هسته های پردازشی.

سی پی یو چیست

سرعت پردازش یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب خرید یک پردازنده می باشد. در واقع سرعت پردازنده نشانگر تعداد دستوراتی است که در هر ثانیه می تواند انجام دهد و واحد آن Hertz میباشد.
به عنوان مثال پردازنده با سرعت 2.5 گیگا هرتز در هر ثانیه میتواند 2 میلیارد و نیم دستور را مورد پردازش قرار دهد. حافظه نهان نیز از جمله مواردی است که در خرید CPU مورد توجه قرار میگرد.
این حافظه دارای چندین لایه می باشد. چنانچه بعنوان مثال دارای 3 لایه باشد هر لایه نسبت به لایه بعدی سرعت بیشتری دارد.
هسته های پردازشی نیز پردازنده های جداگانهای هستند که می تواند هر دستور را به صورت جداگانه پردازش کنند. امروزه پردازنده ها بیشتر از یک هسته دارند که کاربران می توانند مجموعه دستورات و برنامه ها را با استفاده پردازش مرکزی سریعتر اجرا کنند. به طور خلاصه عملکرد CPU در چهار مرحله خلاصه می شود:

1- خواندن یا همان فراخوانی

2- رمزگشایی

3- اجرای دستورات

4- بازنویسی دستورات