اورکلاک کارت گرافیک

توسط اورکلاک می توان بخشی از پارامترهای کارت گرافیک، که شامل Core Clock وMemory clock می باشند را تغیر داد تا عملکرد آن بهتر شود و توان آن افزایش می یابد.نکته قابل توجه این است که نسخه جدید درایور کارت گرافیک را حتما می بایست داشته باشیم سپس عمل اورکلاک را انجام دهیم.
برای این کار احتیاج به یکی از نرم افزار های زیر داریم:
AMD Overdrive
EVGA PrecisionX
MSI Afterburner (پیشنهاد می شود)
و همچنین نرم افزار Combustor برای تست پایداری کارت گرافیک
و نرم افزارGPU-Z جهت مشاهده مشخصات فنی کارت گرافیک
قبل از اورکلاک کردن، به قسمت هایBandwidth, Pixel Filtrate, Texture Filtrate توجه کنید این قسمتها نشان می دهند که قدرت پردازش کارت گرافیک افزایش یافته است .
در ابتدای توسط نرم افزار Kombustor یک تست پایداری از کارت گرافیک خود بگیرید به این صورت که ناپایداری در نرم افزار Kombustor به صورت دانه های ریز، رشته های ریز یا هر اتفاق غیر طبیعی دیگری که آرتیفکت نام دارند مشاهده می شود.در نهایت باید توجه کنیم که در هنگام اورکلاک هیچ گونه ناپایداری وجود نداشته باشد و دمای کارت گرافیک بالاتر از 80 نشود.همچنین توسط این نرم افزار امتیاز کارت گرافیک مشخص می شود و می توانیم بعد از اورکلاک به مقایسه بپردازیم.
تنظیمات را به صورت پیش فرض قرار دهید و گزینه pereset را روی 720 قرار دهید.سپس بر روی Start Benchmark کلیک کنید تا تست آغاز شود.
اکنون نرم افزار Afterburner را اجرا کنید و شروع به اورکلاک کارت گرافیک کنید فقط توجه داشته باشید که ابتدا به اورکلاک Core Clock که ناپایداری بیشتری دارد بپردازید و سپس به Memory Clock بپردازید .
مراحل کار به این شکل است که در اندازه های 10 تا 15 مگاهرتز مقدار Core Clock را افزایش دهید و به مدت 10 دقیقه تست پایداری با نرم افزار combustor بگیرید با این تفاوت که این بار بروی Start Stress Test کلیک کنید.
اگر ناپایداری مشاهده نشد . مقدار Core Clock را 10 مگاهرتز افزایش دهید و این بار 20 دقیقه تست پایداری انجام دهید.اکنون همین روال را برای Memory Clock انجام دهید تا به بهترین میزان و فرکانس که پایدار است برسید .
قابل ذکر است که اورکلاک فرآیندی وقت گیر است پس باید در هنگام انجام مراحل آن صبر پیشه کنید و دمای قطعات را به‌طور دقیق زیر نظر داشته باشید و همواره بسنجید که دما بالاتر از 80 نشود.