تفاوت هارد و سی دی رام sata و ide

تفاوت هارد SATA - IDE عبارت IDE مخفف عبارت Integrated Drive Electronics و SATA مخفف عبارت Serial Advanced Technology می باشد. در واقع IDE یک درگاه می باشد که برای انتقال اطلاعات به کار می رود که مسیر مادر برد می باشد. که ما آنرا با عنوان گذرگاه یا BUS می شناسیم. بعد از ساخت این نسل هاردها نسل جدیدی ساخته شده است که از نسخه های قدیمی سه برابر سریعتر بودند. این نسل که با EIDE معروف است بیش از 40 یا هشتاد سیم درون آن تعبیه شده است. کابلهای IDE را با عناوین دیگری نیز می شناسند از قبیل PATA و ATA به معنی موازی. هاردهای PATA بعد از رشد صنعت دچار مشکلات عدیده ای از جمله سرعت انتقال ، مشکلات مربوط به کابل کشی و تحمل ولتاژ یک رابط جدیدی ساخته شد که به ATA معروف شد.
عبارت IDE مخفف عبارت Integrated Drive Electronics و SATA مخفف عبارت Serial Advanced Technology می باشد. در واقع IDE یک درگاه می باشد که برای انتقال اطلاعات به کار می رود که مسیر مادر برد می باشد. که ما آنرا با عنوان گذرگاه یا BUS می شناسیم. بعد از ساخت این نسل هاردها نسل جدیدی ساخته شده است که از نسخه های قدیمی سه برابر سریعتر بودند. این نسل که با EIDE معروف است بیش از 40 یا هشتاد سیم درون آن تعبیه شده است. کابلهای IDE را با عناوین دیگری نیز می شناسند از قبیل PATA و ATA به معنی موازی. هاردهای PATA بعد از رشد صنعت دچار مشکلات عدیده ای از جمله سرعت انتقال ، مشکلات مربوط به کابل کشی و تحمل ولتاژ یک رابط جدیدی ساخته شد که به ATA معروف شد.
هاردهای SATA و IDE از نظر عملکرد شبیه به هم هستند. کابلهای IDE قدیمی هستند. کابلهای ساتا ساختار ساده تری دارند. انعطاف پذیر و مقیاس پذیر می باشد.
تفاوت این دو در کانکتور می باشد. کانکتورهای IDE دارای 40 پین هستند و لی هاردهایی که کانکتور SATA دارند فقط می توانند به یک درایو متصل شوند. همچنین هاردهای IDE اطلاعات را به صورت موازی ارسال می کنند ولی هاردهای SATA اطلاعات را به صورت سریالی یا همان سری به سری ارسال می کنند. بنابراین هاردهای SATA نسبت به IDE سرعت بیشتری دارند و در تکنولوژی امروزه با توجه به اینکه سرعت حرف اول را در تکنولوژی می زند از هاردهای SATA استفاده می شود.
هارد SATA هارد SATA
هارد IDE هارد IDE

تفاوت سی دی رام IDE و SATA

تفاوت سی دی رام IDE و SATA چنانچه مطالب قبلی را خوانده باشید با تفاوت هاردهای IDE و SATA آشنا شدید. همانطور که هارد و دیسک سخت می بایست با مادربرد ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را به سیستم رایانه منتقل کنند سی دی رام نیز از این قائده مستثنی نمی باشد.
اطلاعات برای اینکه سریعتر در باس سیستم قابل نقل و انتقال باشند نیاز مند به سرویسی هستند که بتواند اطلاعات را با سرعت بیشتری جابجا کرده و در اختیار CPU و سایر منابع قرار دهد. بنابراین با توجه به توضیحاتی که در قسمت قبلی در مبحث تفاوت هاردهای SATA و IDE گفته شد ابزارهایی که از درگاه SATA استفاده می کنند با توجه به اینکه از روش انتقال اطلاعات به صورت سری به سری استفاده می کنند بنابراین دارای سرعت بیشتری می باشند و در چند سال اخیر در ساخت هارد و سی دی رام از این نوع کابلها استفاده شده بطوریکه استفاده از کابلهای قبلی منسوخ شده و استفاده نمی شود.
سی دی رام SATA سی دی رام SATA
سی دی رام IDE سی دی رام IDE


 

لینکهای جذاب