ریکاوری هارد

با پیشرفت علم و فناوری همه دوست دارند اطلاعات را بر روی فضاهای مختلف ذخیره کنند اما گاهی به صورت ناگهانی اطلاعات از روی فضای هارد و یا فلش ( صفحه مربوط به ریکاوری فلش را نیز مطالعه کنید ) و رم پاک شد نگران نباشید راهی برای بازگشت وجود دارد . برگرداندن اطلاعات پاک شده از روی هارد عملی است که توسط نرم افزار انجام می شود اما این نرم افزار ها توانایی برگرداندن تمامی اطلاعات را ندارند شما میتوانید با این نرم افزار ها فایل های پاک شده از روی درایو فرمت شده و یا پارتیشن پاک شده برگردانید.
شاید این سوال خیلی از کاربرا باشد که آیا اطلاعات از دست رفته بطور کلی و کامل بازیابی میشود؟
در پاسخ به این سوال باید بگیم که بطور کلی در مورد ریکاوری نمیتوان گفت 100% تمامی اطلاعات بازیابی خواهد شد . اگر میخواهد ریسک بازگرداندن اطلاعات خود را بالا ببرید بعد از اینکه متوجه شدید اطلاعات از دست رفته (پاک شده) به هیچ عنوان فایلی را در داخل آن دستگاه ذخیره سازی کپی یا حتی حذف نکنید. به عبارتی دیگر دست به هیچ چیزی نزنید و بلافاصله نرم افزار بازیابی را نصب کرده و کار ریکاوری را شروع کنید. البته این را هم بگوییم اگر زمان زیادی از پاک شدن اطلاعات بگذرد باز هم امکان ریکاوری وجود دارد پس نگران نباشید.
هر چه فضای هارد بالا باشد ریکاوری ممکن است زمان بیشتری را طی کند پس تا انتهای کار شکیبا باشید .


انواع هارد

دو نوع هارد وجود دارد
1-هارد اینترنال
2-هارد اکسترنال
هارد اینترنال
هارد های اینترنال در داخل کیس متصل میشوند و خود 2 نوع دارند IDE و SATA که هارد IDE قدیمی تر هستند و کابل انتقال اطلاعات آن بزرگ است و SATA که روز به روز جدید تر و پر سرعت تر می شوند این هارد ها دارای کابل باریک هستند
در اکثر کامپیوتر های رو میزی و لپ تاپ ها از هارد اینترنال استفاده میشود که داخل خود سیستم می باشد که قابل رویت نیست مگر اینکه در کیس یا لپ تاپ را باز کنیم.
دو نوع هارد اکسترنال و اینترنال را باید مراقب باشید که ضربه ای به آنها وارد نکنید چون ضربه باعث می شود هارد و در نهایت اطلاعات شما آسیب ببیند.
هارد اکسترنال
زمانی هست که شما نیاز به یک دستگاه ذخیره سازی با حجم زیاد دارید که قابل حمل با وزن کم و مطمئن باشد در اینجاست که می توانید از این نوع هارد استفاده نمایید. از هارد اکسترنال میتوان برای بک آپ گیری استفاده کرد گاهی اوقات بعضی فایل ها بک آپ حجم زیادی دارند که نیاز به یک هارد دیگری برای ذخیره سازی است . هارد های اکسترنال با ظرفیت ذخیره سازی و مارک های مختلفی در بازار وجود دارند که بسته به نیاز خود و هزینه ی آن میتوانید آن را تهیه فرمایید.
این هارد ها در خارج از سیستم کامپیوتر نصب میشوند وقالبا با کابل های یو اس بی به سیستم متصل می شوند که این هارد ها اگر USB3 باشند و دستگاه هم قابلیت USB3 را داشته باشد سرعت بالاتری نسبت به سایر دستگاه ها دارند . بعضی هارد های اکسترنال هستند که هم قابلیت اتصال اینترنال را دارند و هم قابلیت نصب اکسترنال را دارا خواهند بود