هارد SSD چیست؟

فناوری دیسک سخت اولین بار در سال 1956 توسط شرکت بزرگ آی بی ام معرفی شد این بدین معناست که از تولید اولین دیسک سخت 60 سال می گذرد و هر روز این تکنولوژی ارتقا یافت تا هاردهای پرقدرت ssd پدید آمدند.
فناوری هاردها به گونه ای بود که یک سوزن بر روی هارد قرار داشت که عملیات آدرس یابی اطلاعات را انجام میداد و پس از یافتن آدرس ، داده ها را به رم انتقال میدهد سپس عملیات پردازش را انجام میدهد . چون این روش به صورت مکانیکی است باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری میشود که در ادامه ی مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.
SSDمخفف کلمه ی Solid State Disk میباشد که در لغت به معنی دیسک حالت جامد است بدین معنی که هیچ قطعه ی سخت افزاری متحرکی برخلاف هاردهای HDD برای خواندن و نوشتن روی آن قرار ندارد.
هاردهای SSD از سرعت بسیار بالایی برای خواندن و نوشتن اطلاعات برخوردارند که سرعت آن به 300 و 400 مگابیت در ثانیه میرسد ، مصرف انرژی آن ها بسیار کمتر از هاردهای HDD است همچنین این هاردها سر و صدای و حرارت کمی از خود تولید میکنند به همین دلیل امروزه رایانه های شخصی به این هاردها روی آوردند.
فناوری این نوع هاردها شباهت بسیار زیادی به فلش مموری ها دارند زیرا در ساخت این نوع هاردها از حافظه های تکیه بر SD RAM استفاده میشود این فناوری سبب شده تا تاخیر در انتقال داده ها و خواندن و نوشتن را به حداق برساند.
اما این هاردها به دلیل سرعت زیادشان قیمت بیشتری نسبت به هاردهای معمولی دارند و همچنین هاردهای SSD از ظرفیت کمتری برخوردار است.
اگر قصد خرید یک هارد را دارید ابتدا به نوع نیاز خود توجه فرمایید اگر برای شما سرعت انتقال اطلاعات بسیار حائز اهمیت است ، البته با صرف نظر کردن از قیمیت بالای آنها هاردهای SSD بسیار برای شما گزینه ی مناسبی میباشد.