کارت شبکه چیست ؟ تعریف کارت شبکه :

کارت شبکه چیست ؟ تعریف کارت شبکه و آموزش تنظیمات کارت شبکه و مشکلات کارت شبکه را در همراه رایانه بخوانید و از آموزش های کاربردی کامپیوتر استفاده کنید و سوالات و مشکلات کامپیوتری و گوشی خود را از پشتیبانی تلفنی 9099070345 همراه رایانه شبانه روزی و حتی در تعطیلات بپرسید !!!کارت شبکه سخت افزار مهم ارتباطی کامپیوتر برای ارتباط با اینترنت و وب جهانی و کامپیوترهای داخل یک شبکه است و از ان برای رد و بدل کردن داده ها استفاده میشود کارت شبکه ها انواع گوناگون با سرعت های متفاوت دارد ازجمله کارت شبکه های بیسیم که بصورت یو اس بی وای فای و وای فای آن بورد ارائه شده است . هر کارت شبکه دارای یک ادرس mac منحصر به فرد میباشد که شماره شناسائی آن کامپیوتر در شبکه می باشد .
در حال حاضر بر روی تمامی مادر بورد های کامپیوتری ارائه شده و حتی لپ تاپ ها یک پورت on board شبکه موجود می باشد که با استفاده از سوکت Rj45 به کامپیوتر وصل کارتهای شبکه اطلاعات موازی را به اطلاعات سری تبدیل نموده و با اضافه کردن ip کامپیوتر به ان در طول شبکه ارسال میکنند .

 

مشکلات کارت شبکه


1-شناخته نشدن کارت شبکه توسط سیستم(کامپیوتر) :

برای اینکه بررسی کنید کارت شبکه ای که روی سیستم شما نصب شده است راه اندازی ودرایور نصب شده است, باید در مشخصات my computer وارد شوید در در سربرگ سخت افزار در قسمت Device manager بروید. اگر پس از بررسی متوجه شدید که کارت شبکه راه اندازی نشده است باید سی دی راه اندازی آن را پیدا کرده و از روی آن درایور LAN Card را نصب کنید.
 

2-مشکل در راه اندازی شبکه بین دو کامپیوتر :

اول از همه باید مطمئن شوید که دو کامپیوتر یا از طریق کابل یا از طریق بی سیم به درستی بهم وصل باشند. مرحله ی بعدی باید چک کنید کارت شبکه ی دو کامپیوتر به درستی نصب و راه اندازی شده باشد. اگر کامپیوترها با کابل به هم متصل هستند کابلها را چک کنید که بدرستی وصل شده و یا اتصالی نداشته باشد یا با کابل دیگری امتحان کنید.

 

تنظیمات کارت شبکه


پس از نصب کارت شبکه چنانچه از طریق منوی start و گزینه کنترل پنل را کلیک و گزینه network and sharing را کلیک کنید میتوانید تنظیمات کارت شبکه را انجام دهید و یا از پنل سمت چپ گزینه change adater stting را بزنید مشاهده میکنید که بسته به نوع کارت شبکه در این قسمت ایکن مربوطه وجود دارد برای تنظیم کارت شبکه با دوبار کلیک بر روی ایکن local area conectionمیتوانید اقدام کنید . پس از نصب کارت شبکه یک ایکن شبیه کامپیوتر و یا آنتن در نوار دسکتاپ کنار ساعت سیستم ظاهر میشود که میتوانید آن را کلیک راست و گزینه network and sharing را برای تنظیم کارت شبکه بزنید .

 

تنظیمات کارت شبکه 1

پس از کلیک بر گزینه local area connection پنجره آن بصورت زیر باز می شود .

تنظیمات کارت شبکه 2

 

در این پنجره با کلیک بر روی گزینه details میتوانید جزئیات مربوط به تنظیمات ip و مک ادرس کارت شبکه را ببینید و در قسمت پایین گزینه details فعالیتهای ارسال و دریافت را بر حسب بایت مشاهده می کنید و زیر ان سه گزینه وجود دارد که از گزینه properties برای تنظیم ip و dns شبکه استفاده میشود و از گزینه disable برای فعال و غیر فعال کردن کارت شبکه و از گزینه diagnose برای بر طرف کردن مشکل کارت استفاده می شود .
با کلیک بر روی گزینه properties پنجره زیر برای شما باز میشود .

تنظیمات کارت شبکه 3

 

در این پنجره از گزینه configure میتوان برای تنظیمات مربوط به نصب و آپدیت درایورها و روشن و خاموش کردن اتوماتیک کامپیوتر ، شبکه و تنظیمات دیگری استفاده کرد که فعلا با آنها کاری نداریم. برای تنظیمات مربوط به ip شبکه میتوانیم از گزینه های داخل کادر مستطیل شکل استفاده کنیم که به شرح زیر میباشد .
Client for Microsoft network : نرم افزار خدمت رسان شبکه در ویندوز است که باید در حالت فعال باشد .
Qos packet Schelder: مربوط به تنظیم کیفیت سرویس و زمان بندی ارسال داده است که باید بصورت فعال باشد .
File and printer sharing for Microsoft networks : برای استفاده از پرینترهای شیر شده در شبکه است و پیش فرض فعال است .
Internet protocol version 6(tcp/ipv6) : این کد گذاری ip امکان تعریف تعداد بیشتری آی پی را می دهد ولی فعلا زیاد استفاده نمی شود .
Internet protocol version 4(tcp/ipv4) : برای تنظیم ip در شبکه استفاده می شود و با دوبار کلیک بر روی ان پنجره مربوط به تنظیمات ان که در ادامه توضیح می دهیم باز می شود .

تنظیمات کارت شبکه 4