انواع مانیتور

همانطور که می دانید نمایشگرها معمول ترین دستگاه های خروجی برای نمایش اطلاعات و محاسبات رایانه است که این دستگاه خروجی جذاب و پرکاربرد دارای انواع متفاوتی است .
یک صفحه نمایش میتواند رنگی یا تک رنگ باشد که صحبت درباره ی تک رنگ ها در این عصر بیشتر همانند یک طنز است!ولی به هر حال ما باید بدانیم که برای استفاده از سیستم عامل DOSنیازی به رنگی بودن آن نداریم و صفحه نمایش هایی با 25 سطر و 80 ستون برای ما کافی هستند. که در این نوع در هر ستون یک کاراکتر قابل تایپ است.
بعد از مانیتور های تک رنگ برای اولین بار شرکت IBM در 1981 صفحه نمایش ها با فناوری CGA را به بازار عرضه کرد که فقط 4 رنگ را میتوانست نمایش دهد و وضوح تصویر آن ها 320pixel در 200pixel بود.بعد از آن صفحه نمایش هایی ارایه شدند که قادر به نمایش 16 رنگ بودند و وضوح آن ها 350 در 800بود که در سال 1984 به بازار عرضه شدند.
تحول عظیم زمانی رخ داد که در سال 1986 نمایشگر ها امکان نمایش 256 رنگ را پیدا کردند.و وضوح آن ها به 600 در 800 ارتقا یافت.ودر انتها سال 1990 سیستم ها بای وضوح 600 در 800 قابلیت نمایش رنگ های 16 میلیون به بالا را دارا شدند و با وضوح 1024 در 768 شاهد 65536 رنگ بودیم.
 


انواع موجود در بازار مانیتور را مقایسه و بررسی میکنیم:

مانیتور های CRT [Cathode Ray Tube]
اگر به واژه هایی که سرنام CRT از آن ها شکل گرفته است دقت کنیم،به وضوح روش کار آن ها را در می یابیم. در این نمایشگر ها از فناوری های لامپ تصویر استفاده می شود.ولی در نمایشگر های قدیمی این نوع فناوری، shadow mask به چشم میخورد. فناوری aperture grille دیگر فناوری است که با لامپ تصویر در رابطه است و از وضوح تصویر و شفافیت بهتری پشتیبانی میکند.
از مانیتور هایی که دارای سطح صاف هستند و این فناوری در آن ها به کار برده شده است، انعکاس نور کمتری را مشاهده خواهیم کرد.این مانیتور ها با پرتاب کردن پرتو های نوری با فرکانس بالا و استفاده از لامپ کاتدی و برخوردشان با صفحه نمایش، سبب می شوند یک نقطه یا همان pixel بر روی صفحه نمایش روشن شود و یک میدان مغناطیسی در اطرافش ایجاد میشود که باعث انتقال سریعش به نقطه های دلخواه بر نمایشگر است و نتیجه همه این اعمال نمایش یک تصویر روی صفحه نمایش است.

مانیتور های LCD [Liquid Crystal Display]
باز هم فناوری کولاک می کند!شما با نگاهی به سرنام LCD و واژه هایی که از آن متشکل شده است به سرعت در میابید که با یک تحول عظیم در صفحه نمایش طرف هستید!در این مانیتور ها استفاده از فناوری کریستال مایع به چشم میخورد که این کریستال ها به دو صورت فیزیکی، خواص جامد و مایع را دارا هستند.
در این مانیتور ها pixel ها به صورت ماتریس های منظم چیده شده اند که به صورت تقاطعات نقاط x و y باید pixel ها رو شن یا خاموش شوند.

مانیتور های OLED [Organic Light – Emitting Diode]
فوق العاده است! این فناوری که جای LCD ها را تنگ کرده، در این عصر همه جا دیده می شود! از PDA ها گرفته تا موبایل هایی که درون جیب هایمان جای گرفته اند، همه و همه، از این فناوری بهره میبرند! در این فناوری با دیود های نوری از جنس مواد عالی نمایشگر شفاف و نازک و سریع ساخته شده اند که بیشتر از LCD ها از خود نور ساطع می کنند و نیز مصرف برقشان هم کمتر است، همچنین با تولید انبوه، آن ها به نمایشگر های ارزان و قابل دسترسی تبدیل شده اند که هر کاربری را راضی نگه میدارند!

مانیتور های PLASMA
این مانیتور ها تقریبا شبیه به مانیتور های LCD عمل میکنند و آدرس دهی در آن ها نیز به همین صورت است و از ریز حباب هایی با گاز های گزنون یا رادیون بهره میبرند.
حال نکته ای که حاز اهمیت است این است که LCD و PLASMA روند سریعی را برای بهبود کارآیی پیش گرفته اند و احتمالا باید منتظر تحول های جدیدی از این دو فناوری باشیم.