برنامه نویسی در اکسس

اگر می خواهید از امکانات مجموعه نرم افزاری آفیس استفاده کنید ابتدا لازم است با برنامه نویسی در این نرم افزار ها آشنایی داشته باشید.
یکی از نرم افزار های مجموعه آفیس که از این قاعده مستثنی نیست اکسس است. این نرم افزار قابلیت های زیادی به کاربرانی که به محیط گرافیکی عادت دارند قرار داده است ، ولی اگر قصد دارید به صورت حرفه ای و تخصصی با اکسس کار کنید چاره ای ندارید جز اینکه برنامه نویسی اکسس را بلد باشید.

دو زبان برنامه نویسی که در اکسس استفاده می شود :

1- VBA (Visual Basic for Application)
2- SQL (Structured Query Language)
این 2 زبان از پیچیدگی زیادی برخوردار نبوده و یادگیری آن بسیار آسان است.
شرکت مایکروسافت قابلیت مهمی در نرم افزار اکسس قرار داده است که کسانی که با زبان برنامه نویسی آشنایی ندارند بتوانند از امکانات ماکروها استفاده کنند. ماکرونویسی در اکسل را نیز مطالعه کنید.
ماکروها مجموعه ای از اعمال هستند که با هم کار می کنند تا بتوانند پاسخ یک رویداد خاصی را به شما بدهند ، مانند باز و بسته کردن گزارشات و فرم ها ، خارج شدن از سیستم ، تغییر اسم ، حذف و ... .
با اینکه ماکروها ابزار مناسبی برای استفاده می باشد ولی استفاده از آن بدون دانش برنامه نویسی خیلی هم راحت نیست. ماکروها در صورتی که شما به زبان برنامه نویسی مسلط نباشین امکانات محدودی را برای استفاده به شما می دهند.
مشکلات زیاد در استفاده از ماکرو ها امکان دارد تا شما را در استفاده از این ویژگی بازدارد. برای اینکه بتوانید به راحتی عیب یابی کنید و مشکلی برایتان پیش نیاید بهتر است که زبان برنامه نویسی VBA را آموزش ببینید.
زبان برنامه نویسی VBA شبیه زبان برنامه نویسی VB (Visual Basic) می باشد.
برای ساخت ماکرو از سربرگ Create گزینه Macro را انتخاب می کنیم. ساخت ماکرو

سپس سربرگ ماکرو ایجاد می شود . روی عبارت Macro name کلیک می کنیم. یک نام برای ماکرو در نظر می گیریم و در قسمت Action دستورات مورد نظر خود را وارد می کنیم.
درج نام ماکرو

برای اجرای ماکرو طبق دستور قبلی از دستور Run استفاده می کنیم.نام ماکرو را انتخاب کرده و روی عبارت Continue کلیک می کنیم. انتخاب ماکرو