برنامه نویسی اکسل

یکی از پر کاربردترین نرم افزارها در زمینه محاسبات کسب و کار، نرم افزار اکسل می باشد که با استفاده از آن می توانید با استفاده از اطلاعات ساده ورودی، مسائل و محاسبات پیچیده را اعمال نموده و خروجی بگیرید.

از آنجا که برنامه نویسی در محیط اکسل برای تازه کارها کمی پیچیده است، کاربران بیشتر به استفاده از برنامه های آماده نوشته به زبان VBA تمایل دارند.

برای شروع باید با مفاهیم سابروتین و ماژول آشنا شوید.

تعریف سابروتین در برنامه نویسی

هر برنامه بزرگ از subroutine ها تشکیل شده است در واقع کوچکترین واحد یک برنامه سابروتین ها هستند. هر سابروتین از دستوراتی تشکیل شده که همه با هم اجرا می شوند و منتهی به اجرای یک کار خواهند شد. سابروتین ها با عنوان هایی همچون function، method، procedure، routine و رویه شناخته شده هستند.

VBA مخفف (Visual Basic for Applications) بوده و زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک مخصوص اپلیکشن ها می باشد. فرض کنید می خواهید دستوری بنویسید که 2+2 را محاسبه کند. دستور زیر در یک سابروتین قرار می گیرد.

 Sub Test()a = 2 + 2 End Sub

کلمه Sub نشانه شروع و پایان سابروتین است. با اجرای سابروتین فوق که نام آن را Test قرار دادیم دستورات آن اجرا می شوند.

تعریف ماژول
ماژولها در فایلهای اکسل ذخیره می شوند و شما قادر به ویراش آنها خواهید بود. هر ماژول حاوی چندین سابروتین است.


درج یک ماژول و سابروتین در VBA

  1. با زدن گزینه Alt+F11 وارد محیط VBA شوید.
  2. از منوی Insert گزینه Module را انتخاب کنید تا بتوانید یک ماژول را ایجاد کنید. نام ماژول خود را می توانید در پنجره ی سمت راست صفحه با نام Project Explorer  مشاهده کنید. به طور مثال در شکل زیر نام ماژول Module1 می باشد.

تعریف سابروتین در برنامه نویسی

3.سابروتین خود را بنویسید.

برنامه نویسی اکسل

 


ذخیره فایل اکسل حاوی برنامه

برای ذخیره یک اکسل که حاوی برنامه است فرمت برنامه را باید به xlsm تغییر دهید.

ذخیره فایل اکسل حاوی برنامه


اجرای یک برنامه نوشته شده در محیط VBA اکسل

برای اجرا ابتدا کلید ترکیبی Alt + F8 را بزنید و لیستی از سابروتین ها برای شما باز می شود . اول سابروتین مورد نظر خود را انتخاب می کنید و سپس بر روی کلید Run کلیک می کنید.