ساخت انیمیشن در فلش

ساخت انیمیشن ابتدایی در فلش و آموزش های مرتبط با فلش + پشتیبانی تلفنی 9099070345 شبانه روزی کامپیوتر و گوشی را در همراه رایانه دنبال کنید . 

در Flash به هر گونه جابجایی در اشیاء یا تصاویر، کوچک و بزرگ شدن و تغییر حالت اشیاء انیمیشن گفته می شود. برای فارسی نویسی در نرم افزارهای گرافیکی مثل Flash به منظور سازگاری بیشتر با فونت های فارسی بهتر است از فارسی سازهای موجود مانند فارسی ساز مریم استفاده نمایید.

پیشنهاد می کنیم در انتهای این آموزش به صفحات فلش پلیر چیست و آموزش نصب فلش پلیر و همچنین دانلود فلش پلیر نیز سر بزنید .

 


برای ساخت انیمیشن در فلش چندین راه وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.


روش سنتی:


در گذشته برای ساخت انیمیشن، تصاویر متعددی رسم می شد، سپس با نمایش آنها به ترتیب ویکی پس از دیگری، به دلیل اشتباه بینایی، به نظر می رسید که اشیاء ترسیم شده، در حال حرکت هستند.
به این روش اصطلاحاً قاب به قاب Frame by Frame گفته می شود.

 

روش Motion tween در فلش پلیر:


در این روش تنها کافی است ، قاب های اول و آخر یک حرکت را تعیین کنید، سپس با تنظیماتی بسیار ساده، نرم افزار Flash به طور خودکار قاب های میانی را برای فراهم نمودن حرکت بسیارنرم و یکنواخت، می سازد.
ایجاد انیمیشن

 

روش Shape tween در فلش :


از آن جایی که برای ایجاد انیمیشن، علاوه بر حرکت، تغییر حالت و شکل اشیاء نیز کاربرد دارد، راه دیگری برای کار با این نوع تغییرات نیاز داریم که توسط Shape tween انجام می دهیم.

تغییر حالت و شکل

 

روش حرکت محوری در فلش :


این نوع انیمیشن ها از امکانات پیشرفته نسخه های جدید فلش می باشد که با تغییر زاویه اشکال حول یک محور مشخص انیمیشن های زیبایی ایجاد می شود.
با بررسی دیگر امکانات این نرم افزار احتمالا به نمادها Symbol ها که در کتابخانه فلش جای دارند، خواهیم رسید. یکی از قابلیت های فلش توانایی استفاده از فایل های کتابخانه ای به منظور آسان تر شدن کار هاست.
کتابخانه ی فلش فایل های متعددی از انواع صوتی، تصویری و... را نگهداری می کند و در مواقع نیاز می توانیم با صرفه جویی در وقت، هر یک از آنها را در ناحیه کاری فایل مورد نظر خود، درج کنیم.
ویژگی مهم نمادها این است که می توانید آن رایک بار ایجاد کنید و سپس بارها در انیمیشن های جاری یا سایر انیمیشن ها از آنها استفاده کنید.
در هر نرم افزار چند رسانه ای بعد از تصویر ،صداها حرف اول را در اولویت درج مطالب میزنند. نرم افزار فلش اکثر قالب های رایج فایل های صوتی و تصویری را پشتیبانی میکند و شما می توانید هر فایل تصویری یا صوتی را در صورت نیاز درون انیمیشن خود درج کنید.
قالب های صوتی که بدون نیاز به برنامه های کمکی در Flash قابل استفاده هستند عبارتند از:
ASND
WAV
AIFF
mp3
فایل های gif متحرک هم قابلیت درج شدن درفلش را دارند و این نرم افزار فایل gif متحرک را تبدیل به قاب های مجزایی میکند.
حالا پس از ساخت یک انیمیشن،وقت آن رسیده که قالبهای خروجی را برای گرفتن یک خروجی متناسب با نیاز خود بررسی کنیم.
پس از ساخت انیمیشن، برای اجرای جداگانه ومستقل و بدون نیاز به نرم افزار فلش باید آنها را با قالب هایی مثل swf یا gif ذخیره کنیم.
برای ذخیره فایل از منوی File گزینه Export و سپس Export Movie را انتخاب کنید.